Data dodania: 20/03/2006
Znalezione: mau
Źródło: link
powrót do polski  
Treść:

To, co dzieje się w Polsce, przypomina komunistyczny totalitaryzm - wali z grubej rury niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt"

"Bitwa między rządem polskiej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość a prezesem banku centralnego Leszkiem Balcerowiczem niepokoi Unię Europejską" - piszą w "Financial Times" Jan Cieński, George Parker i Ralph Atkins. W tekście padają słowa takie jak "populizm" czy "nacjonalistyczna retoryka i protekcjonizm gospodarczy". Dziennikarze "FT" krytykują polskich polityków za oskarżenia wobec inwestorów zagranicznych, którzy mają podobno działać wbrew interesom Polski. Dziennik cytuje wypowiedź ekonomicznego doradcy rządu Marka Zubera, który stwierdza, że "po prostu nie wie, dlaczego oni [PiS] to robią", i przyznaje, że to niewątpliwie szkodzi Polsce. Według reporterów "FT" zagraniczne stolice zaalarmował los Leszka Balcerowicza - "znanego na całym świecie architekta reform gospodarczych z 1989 r. (...), który broni się przed rozwścieczonymi posłami oskarżającymi go o zdradę interesu narodowego".

Sylwetkę Balcerowicza opublikował wczoraj niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Thomas Urban pisze: "Dla wszystkich nacjonalistów Leszek Balcerowicz jest Belzebubem, który jakoby obojętnie traktuje ciężko wywalczoną niepodległość. Taki zarzut stawiają mu przede wszystkim przedstawiciele rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość chcący przeszkodzić w fuzji dwóch banków, w których włoski UniCredito ma większość". Dziennikarz "SZ" nazywa Balcerowicza "ojcem polskiego cudu gospodarczego". Dodaje, że za jego kadencji złoty stał się najbardziej stabilną walutą Europy, stabilniejszą nawet niż euro.

Duży artykuł o sytuacji w Polsce zamieścił też niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt". Reinhold Vetter pisze w nim, że konflikt wokół fuzji polskich banków z grupy UniCredito przypomina do złudzenia dawne czasy, gdy panujący komuniści decydowali "w najwyższym kręgu kierowniczym" o wszystkich istotnych sprawach politycznych i gospodarczych. "Totalitarne pojmowanie państwa przez narodowych konserwatystów skupionych wokół premiera Kazimierza Marcinkiewicza i szefa partii Jarosława Kaczyńskiego przejawia się m.in. w tym, że nie są oni gotowi do uznania prawnie ustalonej autonomii nadzoru bankowego, sektora ubezpieczeniowego, funduszy emerytalnych i rynków finansowych" - dodaje Vetter.
powrót do polski